September 2013

Lauren Oliver|Delirium

15. september 2013 at 13:29 | Violette de La Fountaine |  Reviews

Jméno knihy: Delirium
Jméno originálu: Delirium
Autor: Lauren Oliver
Díl: 1/3
Stran: 352
Žánr: dystopie, sci-fi, román
Nakladatel: CooBoo
Obálka:Dříve si lidé mysleli, že je láska dobrá věc. To bylo předtím, než na ni vědci objevili lék. Lidé nechápali, že když vám jednou láska oblaží mysl a rozproudí krev, není úniku. Teď je všechno jinak, vědci ji dovedou vymýtit a vláda požaduje, aby se všichni občané v den svých osmnáctých narozenin podrobili speciálnímu lékařskému zákroku, díky němuž by měli být vůči lásce imunní. Lena Halowayová se na ten den vždy těšila. Život bez lásky přece znamená život bez bolesti, bezpečný a předvídatelný. A šťastný. Schází devadesát pět dní, jenže Leně se stane něco nemyslitelného: Zamiluje se.

tři slova dokážou naprosto vystihnout tuhle knihu. Moje srdcová záležitost. Proto se nebojím říct, ano, tato kniha je jedna z mých nejoblíbenějších vůbec.
 
(Může obsahovat spoilery)

O ději
Kniha má velmi zajímavý námět, to mě zaujalo jako první. Láska ve svět bez lásky.
Přijde mi, že na začátku byly pro Lenu pravidla všechno ale postupem času se její postoj trochu změnil. Lenina maminka byla nakažená Amor deliria nervosa, musela podstoupit zákrok pětkrát, ale ani jednou to na ni nezabralo. Nakoec skočila z útesu. Proto se na Lenu něktěří lidi dívali skrz prsty. Bydlela u své tety Carol, strýčka a malou Grace a snažila se být správným člověkem. Pak ale se svou kamarádkou nevybouřenou bohatou Hanou, s kterou chodívala běhat, poznala Alexe a najednou se všechno změnilo. Protože se do sebe zamilovali.
Kniha byla na začátku trochu moc zdlouhavá, na můj vkud, občas jsem se do čtení trošku nutila, ale druhá polovina, tak ta mi naprosto vyrazila dech.
Lenu a Alexe jako pár a jejich příběh jsem si naprosto zamilovala.

"Zabije mě. Amor deliria mě zabije. Zabije mě a mně je to jedno."

V této knize jsme mohli sledovat Lenin postupný vývoj. Od doby, kdy si nic z toho nechtěla připustit, kdy se bránila, až po dobu, kdy tomu podlehla.
Ke konci knihy to je neksutečně napínavé a má do dobrý spád. Lauren se předvedla jako skvělá spisovatelka. Tato kniha ve mě vyvolala plno emocí a od její Chvíle před koncem tady vydím neskutečné zlepšení. Této knize nemůžu vlastně skoro nic vytknout.

Postavy
Lena mi nebyla zrovna sympatická ale ani jsem si nad ní nervala vlasy. Měla jsem k ní spíše takový normálnější vztah. Byla to prostě obyčejná holka a to pro mne byla příjemná změna. Nebyla to žádná upířice, ani vlkodlačice, žádná bohaá dcerunka, nebo anděl, nebyla nějak vyčnívající, ani nepřehlédnutelná. Byla prostě normální jako já, nebo vy. Ačkoli jí v mnha případech rozumím a asi bych se zachovala v mnoha případech jako ona, stejně mi občas lezla na nervy :D ale to se stává.
Alex, oh my god, toho jsem naprosto milovala! Už od první chvíle kdy se tam ukázal, přesně si pamatuji tu scénu. Strašně bych chtěla někoho, jako je Alex i ve skutečnosti. Proč takovíto skvělí kluci existují jen v knihách? :D

Obálka
se mi hodně líbí. Mám ráda modrou a je i taková zajímavá. Upoutala mě hned napoprvé. Moc se povedla. Nemám k ní žádné výhrady.

Má reakce těsně po dočtení
Brečela jsem asi půl hodiny a nemohla přestat. Tohle mi Lauren Oliver přece nemohla udělet! Prostě to byl šok.

Ke konci
Končí to prostě šíleně překvapivě. Nechápu, jak se tohle mohlo odehrát na pár posledních stránkách, bylo to tak krátké, náhlé a definitivní... Myslím, že ten konec byl strašně utnutý a pro čtenáře zcela ničivý a zničující. Nesnáším otevřené konce! Zvlášť takovéto typy! :D Ale tohle je zřejmě Laurenin styl a musím uznat, že ve mě její kniha vzbudila plno emocí, což byl asi autorčitń záměr a, povedlo se.

Mé hodnocení
Kniha je jedna z mých nejmilejších, ačkoli byla první polovina trochu protáhlá a kniha mě začala pořádně bavit asi až v půlce a když pominu ten šílený konec, tahle kniha byla prostě nejlepší z celé série. Byl to skvělý příběh a ještě dlouho mi trvalo, než jsem se z něj dokázala vymanit. Dobře si pamatuju, jak jsem po dočtení nemyslela na nic jiného. Tahle kniha byla prostě pro mne hodně emocionálně silná, což jsem u knihy zažila teprve po druhé (a to jsem jich už přečetla vážně hodně). Proto nemůžu jinak, než dát Lauren za její dokonalé Delirium pět hvězdiček.


Slova nakonec
Tenhle skvělý kousek si podle mě musí prostě každý přečíst! :)


____________________________________________________________________________________________


Recenze na Rekviem